Sankcje Dla Dziennikarzy Za Udział We Flotylli Wolności

     Zakaz wjazdu na terytorium Izraela przez 10 lat to sankcja, jaka może spotkać każdego zagranicznego dziennikarza, który zdecyduje się popłynąć do Strefy Gazy z tzw. Flotyllą Wolności. Oficjalne ostrzeżenie w tej treści izraelski rząd przesłał do wszystkich najważniejszych mediów i agencji prasowych.

Ta flotylla jest groźną prowokacją, zorganizowaną przez zachodnie i islamskie elementy ekstremistyczne w celu pomocy Hamasowi, który jest określany przez świat jako ekstremistyczna islamska organizacja terrorystyczna – napisał Oren Helman, dyrektor biura prasowego rządu w oświadczeniu przesłanym do dziennikarzy, które spotkało się z ostrą reakcją Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej w Izraelu. W specjalnej nocie stowarzyszenie zaprotestowało przeciwko nieprzestrzeganiu przez Izrael międzynarodowych ustaleń o swobodzie przekazywania informacji z międzynarodowych wydarzeń. Rzecznik stowarzyszenia wezwał też władze państwa żydowskiego do wycofania pogróżek.

Druga Flotylla Wolności ma wyruszyć pod koniec tygodnia z portów w Grecji i Turcji, przełamać izraelską blokadę Strefy Gazy i dowieźć jej mieszkańcom pomoc humanitarną. Ponad rok temu pierwsza flotylla płynąca z identyczną misją została zaatakowana przez izraelskich komandosów, podczas akcji zginęło wtedy 9 tureckich obywateli.

Źródło: PAP

Reklamy