Narkotyki Zabijają Brytyjczyków

     Wielka Brytania znalazła się w czołówce krajów, które mają największą liczbę zgonów związanych z zażywaniem narkotyków – pokazują najnowsze dane Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC).

Wielka Brytania zajęła szóste miejsce w świecie pod względem liczby zgonów związanych z narkotykami. To najwyższy wskaźnik w całej Europie Zachodniej. Tylko w Stanach Zjednoczonych, na Ukrainie, w Rosji, Iranie i Meksyku zanotowano więcej śmiertelnych przypadków – podają najnowsze statystyki UNODC.

Narkotyki były główną przyczyną śmierci w 2278 przypadkach w Wielkiej Brytanii w 2008 roku. Do większości zgonów przyczyniły się opioidy, środki uspokajające, kokaina, amfetamina, ekstazy oraz środki pobudzające typu amfetaminy (ATS). Raport ONZ wykazał również, że zażywanie narkotyków na całym świecie pozostaje od kilku lat na podobnym poziomie, ale znacznie wzrósł popyt na tzw. dopalacze.

Yury Fedotov, dyrektor wykonawczy UNODC, ostrzegł, że gwałtowny wzrost produkcji, handlu i konsumpcji ATS wraz z odradzaniem się upraw opium i handlu heroiną jest poważnym problemem przede wszystkim w południowo-wschodniej Azji.

Reklamy