Dzień Pamięci O „Żołnierzach Wyklętych” W Szczecinie

     Kibice Pogoni Szczecin, chcąc upamiętnić ludzi ginących za wolną Polskę, zapraszają na obchody, które odbędą się 27 lutego w Szczecinie. Organizowane są one z ramienia Porozumienia Środowisk Patriotycznych w Szczecinie. Swój udział zapowiedzieli już kibice z całego województwa oraz delegacje z kraju.
     „Żołnierze Wyklęci” to ludzie, którzy nie złożyli broni po roku 1945 i dalej walczyli o niepodległą Polskę, tym razem z czerwonym okupantem. A dlaczego „wyklęci”? Bo przez ponad pół wieku po II wojnie światowej byli oni szkalowani i szykanowani. Nazywano ich „zaplutymi karłami reakcji”, a propaganda PRL-u dbała o to, aby zapomnieć o ludziach dla komunizmu niewygodnych. Dopiero po roku 1989 zaczęły powstawać rzetelne prace historyczne, mające na celu oczyścić bohaterów. Organizacje takie jak: Wolność i Niezawisłość, Armia Krajowa, Narodowe Siły Zbrojne, grupa Wolność i Sprawiedliwość o mieleckim rodowodzie i wiele innych, czynnie stawiały opór sowieckiemu najeźdźcy.
     Świętowanie zacznie się od mszy świętej ku czci Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego w szczecińskiej Katedrze o godz. 12.00. Następnie o godzinie 13:30 na pl. Grunwaldzkim odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą „W Hołdzie Ofiarom Systemu Komunistycznego”. Dalsza część obchodów jest planowana w klubie Tiger.
     Planowane jest tam „Spotkanie Pokoleń ku czci Żołnierzy Wyklętych”, na które będzie się składać:

– Film o Podziemiu Niepodległościowym „Z archiwum IPN”
– Prezentacja multimedialna
– Prezentacja wydawnictw szczecińskiego IPN oraz Instytutu Norwida połączona ze sprzedażą książek
– Koncert kwartetu Cantabile
– wykład Pana Szymona Bursewicza „Podziemie Niepodległościowe”

Reklamy