Niespokojnie Na Haiti

     W stolicy Haiti Port-au-Prince doszło do gwałtownych starć demonstrantów z żołnierzami misji ONZ. Kilkuset młodych ludzi wzięło sobie za cel kilkunastu żołnierzy misji ONZ (Minustah), obrzucając ich kamieniami i budując barykady.
     Młodzi ludzie, którzy zebrali się w pobliżu pałacu prezydenckiego, wznosili po kreolsku okrzyki: „Cholera to Minustah, który nam ją przywlókł”. Demonstranci oskarżają rząd o bezczynność w walce z cholerą, a żołnierzy ONZ o sprowadzenie tej choroby do ich kraju. Nie jest to jednak żadna nowość, że Czarni winią za wszystko innych, zwłaszcza Białych, i nie ma tu znaczenia czy to trzęsienie ziemi, wybuch wulkanu, epidemia cholery czy zaćmienie słońca. Naturalnie nie ma w tym nic rasistowskiego, to po prostu ich „specyficzne dla mieszkańców tych terenów uwarunkowania kulturowe”.
     Francuski Czerwony Krzyż poinformował, że prowadzi na Haiti 35 ośrodków medycznych do walki z epidemią cholery w tym kraju, która pochłonęła już ponad 1100 ofiar śmiertelnych.  Od początku epidemii pracownicy organizacji „Lekarze bez Granic” (MSF) opiekują się w 21 ośrodkach całego kraju ponad 16 tysiącami osób chorych na cholerę. Napływ pacjentów jest tak duży, że MSF otwiera nowe ośrodki medyczne, m.in. placówkę na 200 łóżek w Sarthe pod Port-au-Prince, zwiększa też liczbę łóżek w szpitalu w Choscal. Komisja Europejska zaapelowała w czwartek do członków UE o nadsyłanie na Haiti pomocy rzeczowej. Prosimy państwa UE o pomoc w naturze dla Haiti – powiedziała unijna komisarz ds. pomocy humanitarnej Kristalina Georgijewa. Przypomniała, że UE przekazała już Haiti na walkę z chorobą 12 mln euro. Jednocześnie podkreśliła, że władze sanitarne kraju potrzebują przede wszystkim pomocy rzeczowej: urządzeń do oczyszczenia wody, wyposażenia medycznego.

Źródło