Tolerancja Po Islamsku

     W pakistańskim mieście Faisalabad muzułmanie zamordowali dwóch chrześcijan oskarżonych wcześniej o bluźnierstwo przeciw islamowi i oczyszczonych z zarzutów przez miejscową policję. W Faisalabadzie od kilkunastu dni trwały demonstracje muzułmanów nawołujących do ukarania domniemanych bluźnierców. Na wezwanie płynące z meczetów islamiści zaczęli atakować chrześcijańskie dzielnice miasta.
     Pakistański sąd wysłuchał opinii ekspertów policyjnych, według których podejrzani nie pisali ogłoszeń obrażających zdaniem muzułmanów islam. Gdy obaj bracia opuszczali gmach sądu, dwóch sprawców oddało w ich kierunku strzały, zabijając ich na miejscu. Ranny został także eskortujący ich policjant. Do morderstwa doszło na oczach setek ludzi zgromadzonych przed budynkiem sądu. Władze sprowadziły do miasta dodatkowe oddziały policji oraz jednostek paramilitarnych. Sytuacja w mieście jest cały czas napięta.
     Chrześcijanie obawiają się, że w Faisalabadzie może dojść do pogromów podobnych do tych, jakie miały miejsce w sierpniu ubiegłego roku w niedalekim mieście Gojra. Na podstawie fałszywego oskarżenia o bluźnierstwo muzułmanie podpalili wówczas kilkadziesiąt domów należących do chrześcijan. W płomieniach zginęło kilkanaście osób, w tym kobiety i dzieci.
     Chrześcijanie z Faisalabadu od kilkunastu dni alarmowali, iż w mieście narasta fanatyzm muzułmański i następuje eskalacja gróźb kierowanych pod ich adresem. W mieście mieszka około 100 tysięcy chrześcijan. Wielu z nich opuściło w ostatnich dniach swe domy w obawie przed pogromami. W Pakistanie obowiązuje prawo nakazujące karanie „bluźnierstwa przeciw islamowi”. Zdaniem krytyków umożliwia ono rzucanie nieudowodnionych oskarżeń.
     Pakistan jest republiką islamską, w której muzułmanie stanowią religijną większość.

Źródło: IAR

Reklamy