I Kto Tu Jest U Siebie, Czyli O Zakazie Festynu Z Kiełbasą W Paryżu

     W Paryżu policja zabroniła zorganizowania ulicznego festynu, na którym organizatorzy chcieli serwować alkohol i kiełbasę. Impreza miała odbyć się w licznie zamieszkałej przez muzułmanów dzielnicy Goutte d’Or (Złota Kropla). Jej nazwa pochodzi od koloru wina, które swego czasu było na jej terenie produkowane. 
     Według policji impreza pod hasłem „Kiełbasa z winem” mogła być odebrana jako prowokacja w dzielnicy, gdzie z powodu braku miejsca w meczetach muzułmanie modlą się w piątki na ulicach.
     Festyn wywołał we Francji głośną dyskusję. Poparło go kilka grup prawicowych, ale też laickiej lewicy. Liczne organizacje antyrasistowskie i partie lewicowe zwróciły się do policji, by go zabroniła. Organizatorzy zapowiadali, że chcą przeprowadzić festyn, by zaprotestować przeciw wdzieraniu się islamu do XVIII-wiecznej dzielnicy oraz w sferę tradycyjnych francuskich wartości.
     Muzułmańskie organizacje zapowiadały konkurencyjną imprezę, z poczęstunkiem przygotowanym zgodnie z zasadami islamu (zapewne z niehumanitarnym ubojem w stylu halal włącznie). Jednakże ostatecznie policja zabroniła „Kiełbasy z winem”, jak i wszelkich kontrmanifestacji.
     Goutte d’Or jest najbardziej wielorasową dzielnicą miasta. Ludność pochodzenia niefrancuskiego oscyluje tu wokół 30% (na całym terenie miasta jest to 17,5%). Tereny te zamieszkują głównie imigranci z terenów Afryki Subsaharyjskiej oraz Maghrebu. Miejsce to jest głównym terenem inwestycji miasta, marnotrawiącego pieniądze podatników na budowę szeregu lokali socjalnych dla imigrantów w ramach programu asymilacji z resztą społeczeństwa, który nie przynosi rezultatów. Dzielnica ta znana jest również z wysokich wskaźników przestępczości oraz jako centrum handlu narkotykami. Ponadto w 2005 r. miały w niej miejsce zamieszki imigrantów, które stanowiły część wielkiej fali rozruchów ludności niebiałej we Francji.

Źródło: PAP