Biała Rasa Stopniowo Zanika W Stanach Zjednoczonych

       Co najmniej jeden na trzech Amerykanów nie jest Biały – wynika z najnowszego spisu ludności przeprowadzonego w Stanach Zjednoczonych. Prognozy demograficzne mówią, że kolorowa ludność już w połowie tego wieku stanie się większością w USA.
       Tylko w ostatnim roku odsetek osób zaliczanych do mniejszości etnicznych wzrósł o 2,5 proc. – do 107,5 mln. Stało się tak głównie dzięki rosnącej liczbie urodzeń wśród ludności latynoskiej oraz w grupie osób, które określają się same jako „wielorasowe”. Wolniej rośnie odsetek czarnoskórych Amerykanów. W ostatnim roku o mniej niż jeden procent – do 37,7 mln.
       W tym samym czasie liczba ludzi określających się jako Biali pozostawała na tym samym poziomie, co oznacza, że ich udział procentowy spada. Jeszcze w roku 2000 odsetek Białych wynosił 79 proc., a obecnie zmniejszył się do 65 proc. Białych Amerykanów jest obecnie łącznie 199,9 mln.
       W czterech stanach (Hawaje, Nowy Meksyk, Kalifornia i Teksas) Biali już stali się mniejszością, na co z pewnością wszechmocny wpływ ma imigracja meksykańska. Podobnie jest w Dystrykcie Kolumbia (Waszyngton). Jedno na dziesięć hrabstw w skali całego kraju jest już zamieszkiwane w ponad 50 proc. przez ludność kolorową. 

Czytaj również: