RPA: Przestępczość – Podstawowy Problem

Ponad 130 tysięcy listów trafiło do prezydenta Republiki Południowej Afryki. Napisały je ofiary przestępstw w związku z rozpoczynającymi się w czerwcu w Południowej Afryce mistrzostwami świata w piłce nożnej. Autorzy listów zawierających opisy przestępstw jakich byli ofiarami poprosili prezydenta o stanowcze działania w walce z kryminalistami. Listy zostały dostarczone do pałacu prezydenckiego w specjalnych workach.
Rzecznik prezydenta RPA Vincent Magwenya powiedział, że prośby zostaną rozpatrzone. Ze strony rządu standardowo pojawiły się również zapewnienia, że władze RPA robią wszystko, aby przeciwdziałać przestępczości. Ale wątpliwości, co do powodzenia tej listowej inicjatywy oraz obietnic rozwiązania problemu przez tamtejszą władzę budzą już nie tylko kolejne deklaracje bez pokrycia. Pewne wątpliwości odnośnie zasadności tej akcji pojawiają się również w kontekście ustalenia, kogo tak właściwie uczyniono adresatem tych listów. Bo ile można się spodziewać po człowieku (Jacob Zuma), który był zamieszany w korupcję na najwyższych szczeblach władzy? I w końcu czy prezydent RPA, który swego czasu publicznie nawoływał do okradania i zabijania Białych, jest osobą, która mogłaby zapoczątkować proces walki z przestępczością? Odpowiedzi są raczej z góry znane.
Według miejscowych szacunków, na przełomie 2008 i 2009 roku dziennie w RPA ginęło około 50 osób. To właśnie przestępczość jest największym wyzwaniem dla organizatorów mistrzostw świata w piłce nożnej.  

Czytaj również:

* Południowoafrykański Przywódca Kulturalny Zachęca Do Okradania Białych

* Milczące Przyzwolenie Świata Na Zbrodnie