Na Przeszkodzie Urzędnicy

Rośnie liczba przedsiębiorstw, którym w wyniku błędów organów państwa grozi upadłość, alarmuje „Rzeczpospolita”. Dramat dotyczy setek osób: przedsiębiorców, ich rodzin, pracowników czy wspólników.
Od stycznia do połowy marca tego roku dziesięciu przedsiębiorców (sześciu grozi bankructwo) poskarżyło się Rzecznikowi Praw Obywatelskich na nieprawidłowości w działaniach ZUS, urzędów skarbowych czy wymiaru sprawiedliwości. W tym samym okresie 2009 r. skarg było dwa razy mniej.
Problem może dotyczyć znacznie większej liczby przedsiębiorstw; nie wszystkie takie przypadki są odnotowywane. Skargi najczęściej dotyczą nieprawidłowości w prowadzeniu postępowań przez organy podatkowe, ich przewlekłości i blokowania kont bankowych w celu odzyskania rzekomych należności podatkowych. Należałoby jeszcze wspomnieć o wysokości tych podatków.
Prawo w sposób arbitralny daje urzędnikom władzę nad przedsiębiorcami. Przy źle funkcjonującym wymiarze sprawiedliwości sprawia to, że przedsiębiorca dochodzi swego dopiero po wieloletniej batalii – mówi Andrzej Sadowski z Centrum im. A. Smitha.
Gazeta podaje, że w minionym roku w Polsce ogłoszono 590 postępowań upadłościowych z likwidacją majątku – to o 38,8 proc. więcej niż w 2008 r. Szczęśliwie w skali Europy – gdzie w ub. roku zbankrutowało prawie 240 tys. spółek – do liderów nie należymy. Najwięcej przedsiębiorstw upadło we Francji. 

Źródło

Czytaj również: