Nowy Podatek, Nowe Koryto

 

Producenci i importerzy sprzętu elektronicznego służącego do odbioru lub odtwarzania filmów i muzyki będą musieli płacić opłatę w wysokości 1 proc. od ceny sprzedaży na rzecz Narodowego Instytutu Audiowizualnego.
Ten quasi-podatek obejmie więc importerów i producentów odtwarzaczy DVD, telewizorów, płyt kompaktowych. Tyle samo będą przekazywać przedsiębiorcy produkujący bądź importujący płyty DVD, dyski twarde oraz karty pamięci.
Rozwiązanie takie przewiduje projekt ustawy o Narodowym Instytucie Audiowizualnym, nad którym pracuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zgodnie z projektem celem działalności Instytutu ma być digitalizacja ważnych dla kultury polskiej i dziedzictwa narodowego zbiorów lub utworów audiowizualnych oraz muzycznych, wytworzonych w celu publicznego rozpowszechniania. A w rzeczywistości, jak w każdym systemie publicznym, zawłaszczone ludziom pieniądze rozpłyną się w zbiurokratyzowanym systemie państwowym ew. znikną w kieszeniach polityków, czyli krótko mówiąc – zostaną zmarnowane. Co więcej, nie każdy jest w stanie zgodzić się z rządem odnośnie tego, co jest „ważne dla kultury polskiej”. Dlatego pobieranie od ludzi przymusowych opłat jest porównywalne z haraczem i można to traktować w kategoriach zwykłego złodziejstwa. O tym, że praktyki tego rodzaju powodują wzrost cen, czyli wzrost kosztów życia, już chyba wspominać nie trzeba.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s